Honeywell CSNK500M-600 CURRENT SENSOR
sales6@amikon.cn
CSNK500M-600
CSNK500M-600
  • Brand:
    Honeywell
  • Item NO.:
    CSNK500M-600
  • Product Origin:
    USA
  • Manufacturer:
  • Part number:
    CSNK500M-600
  • Dimension:
    6.8x8.5x13cm
  • Weight:
    0.2 kg
  • HS CODE:
  • Warranty:
    12 months
Inquiry now
Product Detail
Contact Information & Details
² Sales managerJim Pei
²Emailsales6@amikon.cn
² Wechat: ZXH18020776782
²Phone/WhatsApp+86 18020776782
Product Parameters
Manufacturer: Honeywell
Part Number: CSNK500M-600‌‌
Product Type: CURRENT SENSOR
Country of origin: USA
Place of shipment: Xiamen, China
Estimated Shipping Size: 6.8x8.5x13cm
Weight: 0.2 kg
Nominal current: 500 A.t rms
Measuring range: 0 to ± 1200 A.t
Nominal analogue output current at 500A: 100 mA
Turns ratio: 1 / 5000
Supply voltage: ±15 to ±18 Vdc (±5%)
Galvanic isolation: 6 kV rms / 50 Hz / 1 minute
Operating temperature: -40°C to +85°C
Storage temperature: -40°C to +90°C
Current consumption: 20 mA plus output current
Secondary internal resistance (at +70°C): 50 ohm
Company Service
ü We can provide you with 100% original products.
ü We will provide you with 100% quality assurance.